موزیلا یک گام به راه اندازی نسل آینده افزونه های مرورگر نزدیک‌تر شد

Posted by: seyedrezabazyar Comments: 0

موزیلا یک گام به راه اندازی نسل آینده افزونه های مرورگر نزدیک‌تر شد


موزیلا فایرفاکس قرار است پشتیبانی از افزونه‌های مرورگر وب مبتنی بر Manifest v3 را به فروشگاه آنلاین خود اضافه کند.

Manifest v3 (MV3) که در ابتدا در سال 2018 توسط Google پیشنهاد شد، یک ویرایش معماری نرم‌افزاری است که توسط این غول فناوری به عنوان یکی از مهم‌ترین تغییرات در پلت‌فرم افزونه‌ها از زمان راه‌اندازی آن در یک دهه پیش تا کنون دنبال می‌شود.

گوگل قول داده است که این فناوری جدید، افزایش امنیت، حریم خصوصی و عملکرد ​​را برای کاربران به همراه دارد و آنها را قادر می‌سازد از فناوری‌های جدید اپن وب مانند کارکنان و تعهدات کاری استفاده کنند.

این تغییر چه زمانی اعمال می‌شود؟

این رو هم بخون:

از دوشنبه، 21 نوامبر به بعد، توسعه‌دهندگان می‌توانند پسوندهای Mv3 را برای امضا آپلود کنند. مایکروسافت آزمایش Manifest V3 را در مرورگرهای Edge خود از اکتبر 2020 آغاز کرد.

با این حال، همه افراد و کمپانی‌ها طرفدار Manifest V3 نیستند. برخی از سرسخت‌ترین حامیان حریم خصوصی آنلاین، مانند Electronic Frontier Foundation، علیه این به‌روزرسانی صحبت کرده‌اند. آنها می‌گویند: تغییرات در Manifest V3 برنامه‌های افزودنی مخرب را متوقف نمی‌کند، اما به نوآوری آسیب می‌رساند، افزونه‌ها را کاهش می‌دهد. این یعنی قابلیت‌هایی که در واقع به عملکرد واقعی آسیب می‌رسانند.

بعید است که موزیلا در تصمیم گیری برای استفاده از MV3 در فایرفاکس، انتخاب زیادی داشته باشد، زیرا گوگل Chromium را کنترل می‌کند؛ فناوری مرورگر منبع باز را که گوگل کروم و مایکروسافت اج از آن بهره می‌برند و هر دو سهم بزرگی از بازار مرورگر را در اختیار دارند.

حتی اپل، کاربرد MV3 را برای مرورگر سافاری خود در سیستم عامل macOS و iOS در آینده تایید کرده است، این کار ممکن است به منظور همگام شدن با تکنولوژی روز باشد. پشتیبانی از Manifest V2، نسخه قبلی Manifest V3، در ژوئن 2023 برای همه مرورگرهای مبتنی بر Chromium به پایان می‌رسد.

این اولین باری نیست که موزیلا با گوگل ارتباط برقرار می‌کند. این شرکت قبلاً در گزارش سپتامبر 2022 گوگل، مایکروسافت و اپل را به “ترجیح دادن خود” و تشویق مصرف کنندگان به سمت استفاده از مرورگرهای خود متهم کرده و نمونه های متعددی از آسیب به مصرف کننده‌ها را ذکر کرده است.منبع: itresan.com

Get Your Free Instant SEO Audit Now

Improve your seo ranking with porto

Best SEO Features & Methodologies. Better SEO than your competitors

[contact-form-7 404 "یافت نشد"]