کوالکام از برند جدید تراشه موسوم به Oryon رونمایی کرد

Posted by: seyedrezabazyar Comments: 0

کوالکام از برند جدید تراشه موسوم به Oryon رونمایی کرد


کوالکام از یک برند فرعی جدید برای CPU مورد استفاده در محصولات خانواده اسنپدراگون خود رونمایی کرده است. این برند Oryon نامگذاری شده و پردازنده‌های جدید در سال 2023 عرضه خواهند شد. شرکت‌های تولیدکننده از این پردازنده‌ها در دستگاه‌هایی نظیر کامپیوتر شخصی ویندوزی و اسمارت‌فون‌ها بهره خواهند برد.

کوالکام ضمن برگزاری رویداد Snapdragon Summit در روز چهارشنبه از برند جدید CPU خود رونمایی کرد. با این‌حال میزان جزئیات ارائه شده توسط کمپانی پیرامون برند Oryon محدود است. اکنون چند سالی است که کوالکام، تراشه‌هایی با برند اسنپدراگون را برای کامپیوترهای مجهز به سیستم‌عامل ویندوز و Chrome OS تولید می‌کند. اما روند به‌کارگیری این تراشه‌ها در تعداد زیادی از دستگاه‌های ویندوزی با سرعتی آهسته به پیش رفته است.

تعداد انگشت‌شمار کامپیوترهای فوق قابل حمل مجهز به تراشه‌های ARM کوالکام در واقع دستگاه‌های پریمیوم و پیشرفته‌ای هستند که تنها برای گروه خاصی از خریداران کامپیوترهای شخصی و نه طیف گسترده‌ای از آنها جذابیت دارند.

بر اساس اعلام وبسایت Axios، پردازنده‌های Oryon از فناوری شرکت Nuvia استفاده می‌کنند؛ شرکتی که پیش‌تر طی یک قرارداد 1.4 میلیارد دلاری توسط کمپانی کوالکام خریداری شد. Nuvia در سال 2019 و توسط 3 متخصص تراشه که پیش‌تر روی توسعه تراشه‌های سری A اپل کار می‌کردند؛ تاسیس شد. جرارد ویلیامز؛ مدیرعامل سابق Nuvia از برند جدید Oryon رونمایی کرد.

این رو هم بخون:

هر 2 شرکت کوالکام و Nuvia هم‌اکنون با یک شکایت حقوقی از جانب کمپانی ARM مواجه هستند. ARM مدعی شده که این شرکت‌ها مفاد قرارداد استفاده از لایسنس‌ها را نقض کرده‌اند. ARM ادعا می‌کند که مجوز اعطاء شده به Nuvia طی فرآیند خرید قابل انتقال نبوده و در نتیجه از کوالکام درخواست کرده تا کلیه فعالیت‌های مبتنی بر مجوزهای صادر شده برای شرکت Nuvia را متوقف نماید. بر اساس اعلام ARM، مجوزهای اعطاء شده به Nuvia در فوریه سال 2022 باطل شدند.

تراشه‌های سری اسنپدراگون کوالکام در زمینه عملکرد خام از پردازنده‌های سری M اپل مبتنی بر معماری ARM عقب‌تر هستند. اما این موضوع بزرگترین دلیل برای عدم موفقیت ویندوز در دستگاه‌های مبتنی بر معماری ARM محسوب نمی‌شود. در عوض مشکلات عمدتا از پلتفرم Windows on Arm ناشی می‌شوند. این پلتفرم در اجرای اپلیکیشن‌های تولید شده برای کامپیوترهای شخصی ویندوزی دچار مشکل بوده و تعداد برنامه‌های بهینه‌سازی شده برای کامپیوترهای ویندوزی مبتنی بر معماری ARM نیز چندان چشمگیر نیست.

دستگاه جدید سرفیس پرو 9 مایکروسافت مجهز به پردازنده کوالکام با معماری ARM بوده و هم‌اکنون در بازار قابل دسترس است. با این‌حال بسیاری از مشکلات گزارش شده در این محصول از عقب‌ماندگی اپلیکیشن‌ها نسبت به مدل مجهز به پردازنده اینتل ناشی می‌شوند.

نسل بعدی تراشه‌های کوالکام برای کامپیوترهای ویندوزی احتمالا از عملکرد بهتری نسبت به نسل فعلی برخوردار خواهد بود. کوالکام در بیانیه مطبوعاتی اخیر خود به تبلیغ برند جدید پردازنده‌هایش پرداخته و ادعا کرده که این پردازنده‌ها سطوح جدیدی از عملکرد را ارائه خواهند داد. با این‌حال در صورت عدم تکامل پلتفرم Windows on Arm و بهره‌مندی آن از پشتیبانی گسترده‌تر برنامه‌ها، ایجاد تحولات اساسی امری بعید به‌نظر می‌رسد.منبع: itresan.com

Get Your Free Instant SEO Audit Now

Improve your seo ranking with porto

Best SEO Features & Methodologies. Better SEO than your competitors

[contact-form-7 404 "یافت نشد"]