گروه انانیموس که سایت‌های دولتی ایران را هک می‌کند، کیست و چه تاریخچه‌ای دارد؟

Posted by: seyedrezabazyar Comments: 0

گروه انانیموس که سایت‌های دولتی ایران را هک می‌کند، کیست و چه تاریخچه‌ای دارد؟


انانیموس (Anonymous)، به معنی «ناشناخته»، نام گروه هکری است که سال‌هاست حملات متعددی به وبسایت‌ها مختلف در دنیا داشته و آن‌ها را هک کرده است.

گروه انانیموس از سال 2009 فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 1389 برای اولین بار اقدام به هک سایت‌های دولتی ایران کرد. این گروه فعالیت خود را در سال‌های 2009 و 2010 در استرالیا هم ادامه داد و بر علیه سانسورهای دولتی استارالیا حملات سایبری ترتیب داد.

اکثر دولت‌های مختلفی که در بازه‌های تاریخی مختلف دست به سانسور فضای اینترنت زدند، از حملات سایبری این گروه در امان نماندند؛ از زیمباوه گرفته تا گروه‌های سیاسی ایرلندی! این گروه وقتی وبسایت یک حزب سیاسی ایرلندی را هک کرد، در سایت آن‌ها نوشت: «هیچ چیز امن نیست! به این حزب سیاسی ایمان دارید ولی آن‌ها هیچ کاری برای محافظت از شما انجام نمی‌دهند. آن‌ها شعار آزادی بیان می‌دهند درحالی که صدای شما را سانسور می‌کنند. بیدار شید!»

پس از مدتی، در دوره بهار عربی، دولت تونس هم هدف این گروه قرار گرفت و مردم تونس هم از آن‌ها حمایت کردند. انانیموس 8 سایت دولت تونس را هک کرد. هدف بعدی این گروه در بهار عربی، مصر بود که سایت‌های حزب دموکرات آن هک شدند و تا سقوط رییس‌جمهور وقت، حسنی مبارک، آفلاین ماندند. حمله‌های سایبری انانیموس در پی انقلاب‌های متعدد کشورهای عربی، به لیبی، بحرین، اردن و مراکش هم رسید.

انانیموس در سال 2011 هم سری به آمریکا زد و سایت کمپانی HBGary Federal را هک کرد. در سال 2012 هم فعالیت‌های کوچکی در ایالات متحده داشت.

سونی هم از دست آن‌ها در امان نماند! وقتی سونی علیه جرج هوتز، هکر امنیتی و مهندس نرم‌افزار آمریکایی، برای هک PS3 شکایت قضایی ترتیب داد و به IP هایی که وبلاگ جرج هوتز را بازدید کرده بودند، دسترسی پیدا کرد، انانیموس این کار را نقض آزادی اینترنت و آزادی بیان دانست. پس از حملاتی که انانیموس به سایت سونی کرد و این وبسایت و سرویس PlayStation Network را داون کرد.

پلیس اسپانیا، دولت هند، سوریه، وال‌استریت، اخوان‌المسلمین، نیجریه، روسیه و هنگ‌کنگ از جمله قربانیان بعدی انانیموس در آن سال‌ها بوند.

فعالیت‌های اخیر گروه انانیموس

سال 2021 در ابتدای پاییز، انانیموس دولت چین را هم برای حملات سایبری خود مورد هدف قرار داد. اواخر همان سال 2021 بود که سازمان ملل هم قربانی انانیموس شد! نزدیک کریسمس، شبکه مهاجرت سازمان ملل هم هک شد و انانیموس محتواهایی در حمایت از تایوان، مانند پرچم تایوان و موزیک‌های اعتراضی از خوانندگان تایوانی را در آن‌جا به نمایش گذاشت. قسمت رویدادهای سایت سازمان ملل اواسط همین شهریور ماه امسال، یعنی اوایل سپتامبر 2022، باز هم تحت حمله سایبری قرار گرفت و پرچم تایوان و جنبش‌های استقلال‌طلب دیگری در آن‌جا برافراشته شد.

انانیموس در جریان جنگ روسیه و اوکراین هم فعالیت‌هایی داشت که آن‌ها را صلح‌طلبانه و برای خاتمه جنگ دانست و حملات سایبری متعددی علیه روسیه انجام داد و در سایت‌های دولتی روسیه، پرچم آبی و زرد اوکراین را برافراشته کرد.

تهدید به هک کردن سایت‌های دولتی ایران توسط انانیموس

در تمامی طول فعالیت این گروه، معمولاً همراه با هک و حملات سایبری به دلیل سانسور و عدم آزادی رسانه‌ای و اینترنتی، اسناد و مدارکی مهمی هم از دولت‌ها افشا می‌کرد. اکنون ظاهراً انانیموس دوباره با چنین هدفی به سراغ دولت ایران آمده است.

این گروه دیروز سایت پایگاه اطلاع‌رسانی دولت (dolat.ir) و درگاه ملی دولت هوشمند (iran.gov.ir) را از دسترس خارج کرد؛ اما ظاهراً هم‌چنان قصد عقب‌نشینی ندارد. انانیموس طی ویدیویی دولت ایران را به هک کردن سایت‌های آن تهدید کرد و به نوعی اعلام کرد که حملات سایبری آن‌ها ادامه خواهد داشت.منبع: itresan.com

Get Your Free Instant SEO Audit Now

Improve your seo ranking with porto

Best SEO Features & Methodologies. Better SEO than your competitors

[contact-form-7 404 "یافت نشد"]