تحریم‌ها برای صادرات تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای به ایران برداشته می‌شوند

Posted by: seyedrezabazyar Comments: 0

تحریم‌ها برای صادرات تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای به ایران برداشته می‌شوند


پیرو درخواست ایلان ماسک، ارسال تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای به ایران، از لیست تحریم‌های آمریکا خارج شد! آیا استارلینک به ایران می‌رسد؟

استارلینک (Starlink) نام سرویس اینترنت ماهواره‌ای است که با هدف محیا کردن اینترنت پرسرعت برای تمامی مردم، خصوصاً در جاهایی که اینترنت به شکلی محدود وجود دارد یا مسدود شده، توسط ایلان ماسک راه‌اندازی و شناخته شد.

استارلینک که از سال 2019 شروع به کار کرد، اکنون در 40 کشور قابل دسترسی است و این هدف را دارد تا بعد از سال 2023، تمام جهان را تحت پوشش خود قرار دهد.

ایلان ماسک در توییتر خود با انتشار خبر پوشش اینترنت ماهواره‌ای در قطب جنوب، اعلام کرد که اکنون استارلینک در تمام قاره‌ها در دسترس است. زیر این توییت، عرفان کسرایی، نویسنده و دانش‌آموخته دکترای فلسفه کیهان‌شناسی، برای ایلان ماسک نوشت: «من مطمئنم جواب نخواهی داد، آقای ماسک؛ ولی آیا از نظر فنی ممکن است استارلینک به مردم ایران برسد؟ این می‌تواند در آینده تعیین‌کننده باشد.»

ایلان ماسک هم در پاسخ به این توییت، نوشت: «استارلینک درخواست معافیت از تحریم‌ها برای این کار (ارسال تجهیزات لازم اینترنت ماهواره‌ای به ایران) خواهد کرد.»

علاوه بر این کاربر، تعداد زیادی از کاربران ایرانی توییتر با منشن کردن ایلان ماسک، از او درخواست فراهم کردن اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران را داشتند.

رفع تحریم ارسال تجهیزات اینترنت ماهواره‌ای به ایران

حالا پس از درخواست ایلان ماسک، وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید که برخی تجهیزات مورد نیاز برای اینترنت ماهواره‌ای می‌توانند به ایران صادر شوند و دست ایلان ماسک برای به راه انداختن استارلینک در ایران، باز است. این وزارت‌خانه اکنون مجوزی طولانی‌مدت صادر کرده که اجازه ارسال یک سری از سخت‌افزارها، نرم‌افزارها و سرویس‌هایی مرتبط به اینترنت به ایران را می‌دهد.

در پی این اطلاعیه آمده است که که وزارت خزانه‌داری آمریکا از هرگونه اقدام و فعالیت در جهت پشتیبانی از آزادی اینترنت در ایران حمایت می‌کند و اگر در سرویس دیگری می‌خواهد چنین مجوزی بگیرد هم می‌تواند درخواست ارسال کند.منبع: itresan.com

Get Your Free Instant SEO Audit Now

Improve your seo ranking with porto

Best SEO Features & Methodologies. Better SEO than your competitors

[contact-form-7 404 "یافت نشد"]